Предварителна подготовка:
Основните резултати, получени в процеса на дипломното проектиране (алгоритми, схеми и др.), се представят във възможно най-нагледна и атрактивна форма като PowerPoint презентация и на 2 табла с формат А0 и А1. Желателно е таблата да бъдат с летви и кукички за закачане. Допуска се използването и на други презентационни средства като напр. фолиограми за шрайбпроектор, а също и на комплекти от материали, които да се предоставят персонално на членовете на Държавната изпитна комисия.
Всеки дипломант подготвя експозе, като акцентира върху целта и задачите на работата си, върху използваните от него методи и средства, и най-вече - върху крайния резултат. Препоръчително е изложението да започва по следния начин:
"Уважаеми Г-н Председател и членове на Държавната изпитна комисия, уважаеми колеги и гости, от катедра "Компютърни системи и технологии" ми беше възложен дипломен проект на тема "..................................................."
Експозето и демонстрацията на проекта не трябва да продължават повече от 15 минути. От тях трябва ясно да се разбира какъв точно е личният принос на дипломанта.
Желателно е 1-2 дни преди защитата ръководителят на дипломанта да проведе предварителна защита и при необходимост да направи съответни допълнения и корекции в изложението и в цялостния сценарий на защитата. Реализираните дипломни проекти трябва да бъдат предварително апробирани на компютъра в залата за защити.
Провеждане на защитата:
В деня на защитите, непосредствено преди тяхното започване, всички дипломни проекти заедно със съответните рецензии задължително трябва да се предадат на Председателя на Държавната изпитна комисия.
Дипломантът, който е наред, окачва плакатите си и след като Председателят на комисията му даде думата, в рамките на не повече от 15 минути, излага кратко и ясно същината на работата си и прави демонстрация. Ако е необходимо, при демонстрацията може да се ползва помощта на други студенти, с които дипломантът е работил в екип. След това член на комисията прочита рецензията и дипломантът взема отношение по тези от забележките в нея, с които не е съгласен. На края всеки от членовете на комисията задава по 1-2 въпроса по съществото на работата, на които дипломантът отговаря възможно най-точно. Тъй като защитата е публична, право да задават въпроси имат и присъстващите в залата гости.
След приключване на всички защити дипломантите и гостите напускат залата. Комисията определя оценките за работата и защитата на всеки дипломант, нанася ги в Главната книга и Председателят ги съобщава пред всички. На дипломантите, получили оценка слаб (2) за работата си, следва да бъде зададена нова тема за дипломен проект, а тези, които имат оценка слаб (2) само за защитата, могат да се явят със същия проект на някоя от следващите сесии.
Успешно защитените дипломни проекти се предават на техническия сътрудник на катедрата и се съхраняват в продължение на 5 години. Ръководителят на даден проект може да го получи срещу подпис, като по този начин поема отговорността по съхраняването на проекта.
Най-добрите дипломни проекти се публикуват в сайта на катедрата в едноседмичен срок след последната дата за защита.
Ръководството на катедрата желае на всички студенти успешна защита!