ИНТЕРАКТИВНИТЕ МОНИТОРИ В ОБРАЗОВАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
„Интерактивните монитори в образователния процес. Приложение и възможности „– това беше темата на обучението с преподаватели във Филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев" на 24 ноември 2023 г. Благодарим на лекторите – проф. д-р Ангел Смрикаров и гл. ас. д-р Мая Маркова за полезната и атрактивно представена информация!
Интерактивните монитори са задължителен елемент от съвременната образователна среда. Активното им използване има редица предимства - подобрява дигиталната грамотност на младите хора; спестява време в преподаването на учебния материал; ангажира по-пълноценно участниците в образователния процес и дава възможности за по-добро сътрудничество; дава възможност за синхронизация с облачни устройства и провокира употребата на иновативни методи на обучение.
Галерия
ЦЕНТЪР ЗА КАРИЕРНО ОРИЕНТИРАНЕ – СИЛИСТРА
ПРОВЕДЕ ТРЕНИНГ СЪС СТУДЕНТИ ОТ ФИЛИАЛ СИЛИСТРА НА РУСЕНСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ
НА ТЕМА:
„УМЕНИЯ ЗА ПЛАНИРАНЕ НА КАРИЕРАТА“
На 20 ноември 2023 г. представители на Центъра за кариерно ориентиране – Силистра проведоха две ателиета със студенти от трети и четвърти курс, Филиал Силистра на РУ „Ангел Кънчев“ (спец. „Педагогика на обучението по български език и чужд език“, „Педагогика на обучението по физика и информатика“, „Математика и информатика“, „Автомобилно инженерство“) с цел подготовка за успешен избор на подходяща за уменията им работна среда и пълноценна професионална реализация.
Работният процес бе организиран в две ателиета.
Със съдействието на Стела Павлова - кариерен консултант, който подготви и реализира събитието, студентите имаха възможност да усвоят важни умения за планиране на кариерата, за изясняване на своята мотивация да работят като учители или инженери, да осмислят ролята на личния стил по отношение на професионалните задължения.
Работата във втория панел постави акцент върху информация за актуални насоки при изготвяне на CV, професионална характеристика на педагога, избор на работодател, поведенчески модел по време на интервю за работа и др.
Практическите моменти в работния процес и свободата да се представят различни гледни точки по обсъжданите проблеми създадоха провокативна и творческа атмосфера, която даде възможност за споделяне на мнения, опит, въпроси относно професионалната реализация на младите хора.
Благодарим на представителите на Центъра за кариерно ориентиране за съпричастието към подготовката на студентите за избор на успешна стратегия при търсенето на работна среда, която съответства на знанията, уменията и ценностите им!
Галерия
СЪХРАНЕНАТА ПАМЕТ Е СЪХРАНЕНО ДОСТОЙНСТВО
На 12 ноември 2023 година се навършват 110 години от рождението на Пирин Бояджиев – учител, краевед, литературовед, преводач, поет, почетен гражданин на Силистра. В навечерието на годишнината преподаватели от Филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев“, дългогодишни учители и представители на Регионалния исторически музей – Силистра, със съдействието на
г-н Минчо Йорданов – областен управител на област Силистра, проведоха семинар на тема „Възрожденски дух и европейски хоризонт в творчеството на Пирин Бояджиев“. Материалите от семинара ще бъдат отпечатани в паметен лист за Пирин Бояджиев.
Семинарът се проведе в Букурещ, град, който оставя дълбока следа в живота и делото на Пирин Бояджиев. В Букурещкия университет той се дипломира със специалност Романска филология. Посещава и лекции по румънска и френска литература и история. Хуманитаристиката импонира на неговия темперамент и е в съзвучие с неговия духовен хоризонт. Редом с добросъвестната научна подготовка и часовете, прекарани в задълбочени проучвания по проблеми на Българското възраждане в Румъния в Университетската библиотека и библиотеката на Румънската академия на науките, той се отделя време и за културни занимания – пее в черковния хор и взема участие в самодейната театрална трупа.
В периода 1940-1954 години работи в българското частно училище в Букурещ, където преподава български език, история, педагогика и методика на БЕ и История, тъй като в периода от 1948 до 1956 г. училището се трансформира в педагогическо. То е духовен и културен център, в който се подготвят учители за българските училища в Банат.
Интелектуалният потенциал и добрата научна подготовка на Пирин Бояджиев са основната причина да бъде поканен отначало като лектор, а по-късно като научен сътрудник на Румънския институт за балкански проучвания от директора Виктор Папакостя, в чието лице П.Бояджиев има свой ментор, приятел, събеседник.
В този период той има възможност да разгърне научните си интереси в областта на компаративистиката, да работи върху проучване на българо-румънски културни връзки. В резултат на тази дейност публикува 10 научни съобщения, в сп. „Балкани“ – двадесетина рецензии, пред радио Букурещ – около 15 беседи за представителни автори от българската литература като Гео Милев, Никола Фурнаджиев; Ел. Багряна, превежда и популяризира творчеството на Фани Попова-Мутафова, Мара Белчева, Бленика, Яна Язова, Магда Петканова, Ана Каменова и др. и за характерни българо-румънски културни връзки.
В семинара се включи и г-н Лука Велчов – ученик на Пирин Бояджиев в Българското училище в Букурещ, понастоящем председател на българската общност "Братство" в Румъния и наш любезен домакин. С дълбоко вълнение той споделя: „Аз съм възпитаник на изключителния педагог Пирин Бояджиев. Той е човекът, направил всичко възможно що се отнася до създаване на учебници по български език, защото тогава в българското училище в Букурещ всички предмети, с изключение, разбира се, на румънския език, се преподаваха на български език. Така Пирин Бояджиев превежда учебници и участва в създаването на такива“.
От много години Лука Велчов е живата памет на българщината. С апостолски дух и неизчерпаема отдаденост той съхранява и споделя разказа за българското историческо и културно присъствие в Букурещ. И нас поведе по пътеките на съхранената памет - гробниците на дарителите Евлоги и Христо Георгиеви, Димитър Хадживасилев; мястото, където са били тленните останки на Г.С. Раковски; места, свързани с делата на БРЦК, с личности като Ботев, Левски, Каравелов, Вазов...паметни плочи, паметници, имена на булеварди и улици...Енциклопедизмът на познанията, ораторският талант, енергията и изключителната страст на Лука Велчов са живо въплъщение на съвременен будител, приел за своя мисия да пази паметта за предходниците будители. Като своя учител!
Защото съхранената памет е съхранено достойнство!
Какъв контрапункт на рушащата се материя!
Галерия
МЕЖДУНАРОДНА ГОДИШНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
ВЪВ ФИЛИАЛ СИЛИСТРА, 2023
На 27.10.2023 във Филиал Силистра на Русенския университет се проведе научна конференция в контекста на 62-та годишна международна конференция на Русенския университет с обединяваща тема: „Нови индустрии, дигитална икономика, общество – Проекции на бъдещето“ – VI.
В Програмата на конференцията бяха включени 29 доклада от 37 участници от България (София, Бургас, Варна, Велико Търново, Кърджали, Добрич, Силистра), Русия (Дубна), Румъния (Констанца) и Албания (Корча).
Конференцията се проведе в хибридна форма – присъствено и онлайн. Докладите бяха представени в три секции:
Педагогика, Психология, Методика на обучението по…
Филология,
Технически науки.
Автори на пленарните доклади бяха:
- Проф. д.п.н. Сийка Чавдарова-Костова –
Педагогически факултет
СУ „Св. Климент Охридски“
Тема: Учителят на бъдещето – между
традиционността и иновативността;
- Проф. д.с.н. Цветан Давидков –
Факултет по икономика и бизнес администрация
СУ „Св. Климент Охридски“
Тема: Професиите в перспективата на
ценностите;
- Д-р Даниела-Кармен Стойка –
Университет „Фан С. Ноли“ в Корча, Албания
Тема: Иновативни тенденции при
преподаването и изучаването на
малцинствените езици.
В конференцията участваха 37 докладчици от България (София, Бургас, Варна, Велико Търново, Кърджали, Добрич, Силистра), Русия (Дубна), Румъния (Констанца) и Албания (Корча).
Проф .д.с.н. Давидков и доц. Захарий Дечев подариха книги, които ще обогатят библиотечния фонд на Филиал Силистра.
Галерия
НАЦИОНАЛЕН СЕМИНАР НА ТЕМА
„ДИГИТАЛНА ТРАНСФОРМАЦИЯ В ОБУЧЕНИЕТО НА БЪДЕЩИ УЧИТЕЛИ"
Преподаватели от Филиал Силистра на РУ „Ангел Кънчев", като част от екипа на Русенския университет, участваха в семинар на тема „Дигитална трансформация в обучението на бъдещи учители" по Национална програма "Повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища, подготвящи бъдещи учители", който се проведе във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" на 23 и 24 октомври 2023 г. В семинара участваха преподаватели от 15 университета.
Събитието беше открито с приветствени думи от от ректора на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" проф. д-р Димитър Димитров и от министъра на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков.
Домакините откриха Център за иновативни образователни технологии, финансиран от МОН – трети след ЦИОТ в Русенския университет и в Университета "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас.
ОТКРИВАНЕ НА АКАДЕМИЧНАТА 2023-2024 ГОДИНА
ВЪВ ФИЛИАЛ СИЛИСТРА НА РУСЕНСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ"
На 28.09.2023 във филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев" беше открита академичната 2023-2024 година и се връчиха дипломи на абсолвентите от випуск 2023 година.
На тържеството присъства Минчо Йорданов - Областен управител на област Силистра, който отправи пожелания за успех и високи постижения през годината към студентите и преподавателите и за добра професионална реализация на абсолвентите. Получени бяха поздравителни адреси от д-р Юлиян Найденов – кмет на община Силистра и от д-р Мария Димитрова – председател на Общински съвет – Силистра. Красимира Недкова – председател на Студентския съвет, отправи думи на признателност към преподавателите и колегите си от името на абсолвентите.
В празничното събитие участваха – проф. д-р Пламен Даскалов - заместник-ректор на Русенския университет и представител на Ректорското ръководство, доц. д-р Анка Кръстева – заместник-декан на факултет Електротехника, електроника и автоматика, доц. д-р Светлозар Цанков – заместник-декан на факултет Природни науки и образование, доц. д-р Симеон Илиев – заместник-декан на Транспортен факултет, които връчиха дипломите на студентите от различните специалности.
Атанаска Караолова – спец. Педагогика на обучението по български език и английски език, получи лаптоп от НФО „Рицари на доброто" за най-висок успех от следването си в първи курс.
На всички студенти и преподаватели пожелаваме успешна година и удовлетворение от постигнатите резултати!
На всички абсолвенти – сполука и успешна професионална реализация!
Галерия
Филиал Силистра се включи в инициативата „Нощ на учените"
На 25 септември 2023 г. Филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев" с партньорството на Регионален исторически музей, Силистра; Институт за балканистика с Център по тракология-БАН, Асоциация Acces – Кълъраш, Румъния; СНЦ „Паралел Силистра"се включи в инициативата Европейска „Нощ на учените". Събитието се организира за втора година и има за цел да сближи преподаватели, изследователи и публичен сектор и да насърчи младите хора да се насочат към научна кариера. Обединяващата тема „Културна памет и дигиталност" е своеобразна пресечна точка между миналото и бъдещето и поставя акцент върху необходимостта да се търсят възможности за съчетаването на различен тип дейности - изследователска, аналитична, творческа, комуникативна в стремежа да се съхрани и популяризира културно-историческото наследство.
Гости на събитието бяха Минчо Йорданов – областен управител на област Силистра, и Илиян Великов - заместник областен управител.
В Археологическия музей на Силистра беше експонирана фото изложба „Културно-историческото наследство на ЮНЕСКО" с авторски фотографии от Италия, Перу, Мексико, Португалия, България и др. на преподаватели от Филиал Силистра и на техни приятели. При откриване на изложбата доц. Р. Лебедова представи фотографията като възможност да бъдат съхранени образи на емблематични обекти на световната култура през нашите очи като калейдоскоп на знание, красота и символика; като възможност за общуване, познание и себепознание, като Път към другите и към себе си, защото ни прави по-толерантни към чуждата култура и по-ангажирани със съхраняване на родната.
Основната тема беше интерпретирана в различни аспекти:
- Милен Петров и Тодор Тодоров – докторанти в Институт за балканистика с Център по тракология-БАН представиха лекция на тема: „Дигитални ресурси за историята на Балканите (XIV-XVII в.) в европейските електронни репозитории".
- Доц. дфн Т. Георгиева и д-р Силвия Ангелова представиха том XII, XIII, XIV на Известия на Научен център "Св. Дазий Доросторски" към Филиал Силистра, в които са отпечатани доклади от проведени кръгли маси през последните три години: „Златна Добруджа – мит и реалност" (2021), „Традиции и модерност в образованието и науката" " (2022), „Фолклор-език-литература" (2023).
- Със свои презентации се включиха и студенти - Джерен Ариф, втори курс от спец. ПОБЕЧЕ, Филиал Силистра, сподели своите впечатления от културно-историческото наследство на Палермо.
Признание за високи постижения в деня на Силистра
На 14 септември – Кръстовден, празник на град Силистра, на тържествена сесия на Общинския съвет, академик Христо Белоев – ректор на Русенския университет „Ангел Кънчев“, бе удостоен от кмета на града - д-р Юлиян Найденов, и от председателя на Общинския съвет - д-р Мария Димитрова, с най-високото почетно звание – „Почетен гражданин на град Силистра“ заради своя принос към развитието на научния, стопанския, социалния и духовния живот на община Силистра.
Като признание за постижения в учебната и в научноизследователската дейност званието „Студент на годината“ получи Красимира Недкова от специалност „Педагогика на обучението по български език и английски език“, Филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев“.
Тези отличия са резултат на високи постижения и израз на подкрепата и съпричастието на местната власт към културния живот и образователната дейност в Силистра.
Поздравления за наградените и пожелание за бъдещи успехи!
Напомняме, че приемът на документи за кандидатстване по обявените за учебната 2023-2024 година във Филиал Силистра специалности продължава до попълване на свободните места.
08:00 - 16:30 ч.
На свое заседание от 29 юни 2023 г. Общинският Съвет на гр. Силистра избра за Почетен гражданин на Силистра за 2023 г. акад. Христо Белоев, дтн, DHC mult – ректор на Русенския университет, номиниран за наградата от академичния състав на Филиал Силистра.
Постиженията в дългогодишната академична научна, административна и обществена дейност на акад. Белоев, както и работата му като Ректор за създаване на Академична Дунавска ос, включваща филиалите на университета в Силистра, Видин и Разград; създаването на мрежа от връзки с различни институции, с цел постигане на диалог и максимално ползотворно взаимодействие между висшето образование и потребностите на работодателите; включването на Филиал Силистра в университетски и европейски проекти, чрез които се осъществява пълноценното участие на Филиал Силистра в редица дейности по трансграничното сътрудничество; партньорството на Русенския университет в проектни дейности с община Силистра, свързани с нейното модернизиране и развитие чрез създаване на екологично чиста среда, е израз на неговия принос за успешната дейност на Филиал Силистра и утвърждаването му като водеща акредитирана образователна институция в града и региона. Това от своя страна е принос за подобряване на образователната, социалната и културната среда, както и за създаване на педагогически и инженерни кадри, които се реализират в региона и чрез дейността си повишават научния и професионалния статут на духовния и икономическия живот в община Силистра.
На 28 юни 2023 г. ученици и учители от ПМГ „Св. Климент Охридски“, съвместно със студенти от спец. „Педагогика на обучението по български език и английски език“ и преподаватели от Филиал Силистра на Русенския университет, проведоха семинар на тема: „Бай Ганьо“ – най-раждащата книга“ по повод 160 години от рождението на Алеко Константинов.
Въз основа на интердисциплинарни връзки между литература-психология-изобразително изкуство бяха интерпретирани проблеми, свързани с културната непреводимост на езиците; рецептивните нагласи за възприемане на книгата, обусловени от ниската идентичност; оптимистичните теории за бай Ганьо; предпоставките за диалог между литература и изобразително изкуство; карикатурите като начин за дописване на книгата и др.
Интерпретативните стратегии бяха обогатени и чрез драматизация на фрагменти от текста, реализирана от актьора Станислав Георгиев – Стенли, който представи етюд от постановката „Бай Ганьо“ на Драматично-кукления театър - Силистра.
Семинарът илюстрира възможностите на литературния текст да бъде провокация за изследователска дейност, интелектуална и творческа изява, при което се осъществява пълноценен диалог между изкуствата и поколенията.