РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ  "АНГЕЛ КЪНЧЕВ"

ФАКУЛТЕТ ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ И ЗДРАВНИ ГРИЖИ

 

Утвърждавам:

/Ректор: чл кор.проф. Христо Белоев, дтн/ 

                       

 

КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА

За образователно-квалификационна степен 

„МАГИСТЪР"

по специалност:

„УПРАВЛЕНИЕ НА ЗДРАВНИТЕ ГРИЖИ"

 

 

 

Професионално направление:7.4  Обществено здраве

Специалност: Управление на здравните грижи

Образователно-квалификационна степен магистър след придобита:

  • образователно- квалификационна степен "бакалавър"; специалност „Медицинска сестра" или „Акушерка"
  • образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър по…"; и една от специалностите: „Социални дейности", „Социална педагогика", „Социален мениджмънт" или „Здравен мениджмънт."

Продължителност на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна

Квалификационната характеристика е част от задължителната учебна документация на образователно-квалификационна степен „магистър" по специалност „Управление на здравните грижи" към Русенски университет „Ангел Кънчев". С квалификационната характеристика се определят знанията и уменията, които обучаваният трябва да придобие, задачите, с които в резултат на подготовката си ще може да се справя, областите, в които след дипломирането си ще може да работи. Съобразена е с Наредбата за единни държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Управление на здравните грижи"- ДВ, бр.70, 2006г , изм. и доп.бр.87 от 2008г.

Студентите, изпълнили задълженията си по учебен план получават диплома за висше образование по специалността "Управление на здравните грижи" на образователно-квалификационна степен „магистър" и професионална квалификация "ръководител на здравните грижи и преподавател по практика".

Теоретичната и практическа подготовка дава възможност на магистрите по управление на здравните грижи  да усвоят знания, умения и компетентности в областта на управлението на здравните грижи и педагогиката.

 

Професионална компетентност на магистрите по управление на здравните грижи за професионална квалификация

„Ръководител на здравните грижи "

Магистрите по управление на здравните грижи придобиват теоретични знания и практически умения по управление на здравните грижи.

Теоретични знания в областта на икономика на здравеопазването, видовете здравните заведения и управлението им, запознават се с основите на правото и здравното законодателство. Задълбочават познанията си по социална медицина, хигиена и екология, медицина при бедствени ситуации. Получават социални и психологически познания за организирането и управлението на здравните грижи. Студентите получават задълбочени знания за статистическите методи в управлението и методология на изследователската работа.

Практически умения за овладяване и прилагане на различни аналитични, епидемиологични и други методи за оценка на общественото здраве. Практически умения за мениджмънт и маркетинг в областта на здравната организация. Магистрите придобиват умения за разработване и управление на здравни проекти. В процеса на обучение се постига надграждане на придобитите комуникативни умения, както и умения за планиране, и организиране на програми за здравни грижи и дейности в различни области на здравеопазването. Надграждане на уменията на студентите за самостоятелна научно-изследователска дейност, включваща планиране на научно изследване, събиране на данни, умения за анализиране и представяне на научните разработки. Уменията, придобити в областта на общата и приложна психология позволят на магистрите да спазват принципите на организационната култура на управление, успешно да предотвратяват и управляват конфликти, да прилагат различни стратегии за намаляване на професионалния стрес.

Професионални компетентности:

След завършване на магистърската програма, студентите трябва да:

  • прилагат етичните принципи в управлението на здравните грижи;
  • са придобили достатъчно опит за съвместната работа с други медицински специалности и осъществяват професионална комуникация и сътрудничество с представители на други професии в системата на здравеопазването;
  • планират, организират и контролират дейностите, свързани с оказване на здравни грижи в различни направления на здравеопазването;
  • прилагат управленски умения за насърчаване на екипната работа;
  • прилагат мерки за подобряване качеството и ефективността на здравните грижи;
  • разработват и прилагат сестринска документация за осигуряване на качествени и непрекъснати здравни грижи;
  • предлагат проекти за оптимизиране на здравните грижи и дейности;
  • разработват и прилагат различни системи за стимули и наказания; установяват и предлагат мерки за разрешаване на проблеми в областта на упражняваната дейност;
  • планират и организират продължаващото обучение на професионалистите по здравни грижи;
  • предотвратяват и управляват междуличностни и организационни конфликти;
  • осигуряват правилен подбор на персонал и въвеждане в длъжност;
  • стимулират научно-изследователската дейност на професионалистите по здравни грижи;
  • осъществяват научно-изследователската дейност, като  прилагат принципите на научните изследвания, анализират и интерпретират данни в областта на клиничното направление и управлението на здравните грижи.

 

Професионална компетентност на магистрите по управление на здравните грижи за професионална квалификация

"Преподавател по практика"

Магистрите по управление на здравните грижи придобиват теоретични знания и практически умения в областта на педагогиката и медицинска педагогика.

Педагогическата квалификация на магистрите по здравни грижи им дава възможност да провеждат обучение на студенти от професионално направление „Здравни грижи" от специалностите Медицинска сестра, Акушерка и др. или да участват в обучението им при провеждане на клинична практика и преддипломен стаж в клиниката или отделението в което работят. Успешното изпълнение на преподавателската дейност е свързана с усвояване на специфични теоретични знания и практически умения.

Теоретични знания в областта на педагогиката, медицинската педагогика, методика на обучение по практика, обща и приложна психология, доцимология. Запознаване със спецификата на целите, принципите, методите и средствата за обучение в областта на медицинските специалности.

Практически умения за планиране, организиране и провеждане на практическото обучение на студентите по специалности „Медицинска сестра" „Акушерка" и др., включващо клинична практика, учебно-практическо занятие и преддипломен стаж; уменията за прилагане на педагогическите принципи;  надграждане на уменията за клинична комуникация; умения за изготвяне и прилагане на различни инструменти за оценка на знания, умения и компетентности.

Професионални компетентности:

След завършване на магистърската програма, студентите трябва да:

  • спазват съответните етични и деонтологични норми в практическата дейност;
  • участват активно в разработването на учебна документация, съобразена със Закона за висшето образование и правилниците на съответните университети;
  • организират и провеждат учебно-практическо занятие, клинична практика и преддипломен стаж в реална среда по съответните специалности - акушерка, медицинска сестра, рехабилитатор и др.;
  • осъществяват успешна комуникация и съвместна дейност с ръководството на лечебните и медико-социалните лечебни заведения;
  • осъществяват сътрудничество с "клинични наставници" от акретитирани бази за обучение;
  • участват в обучението в ролята на „клиничен наставник" по време на преддипломен стаж;
  • разработват и прилагат педагогически проекти;
  • прилагат успешно специфичните за медицинското образование методи на обучение  като клинично мислене, самостоятелна работа, казузно обучение, работа в малка група;
  • включват пациента, като трета страна в обучението, като гарантират неговата безопасност в процеса на обучението;
  • разработват и прилагат съвременни дидактически техники и средства  при обучението на здравните специалисти;
  • разработват и прилагат различни доцимологични  инструменти за оценка на знания, умения и компетентности;
  • упражняват контролна функция по отношение спазването на учебни графици, учебна и трудова дисциплина при провеждане на преддипломен стаж, съобразно Правилника за провеждане на преддипломен стаж, правилниците за вътрешния ред на лечебните заведения и договорните отношения с базите за практическо обучение.

 

Професионална реализация на магистрите по управление на здравни грижи.

Магистрите по управление на здравните грижи могат да се реализират като:

  • здравни мениджъри от средно и висше ниво, мениджъри по качеството на здравните грижи и мениджъри на човешките ресурси в здравните и медико- социални организации;
  • ръководители в обществения и частен сектор на хосписи и заведения на медико-социални заведения;
  • експерти по здравни грижи РЦЗ, общинска, областна и национална здравна администрация;
  • експерти в НЗОК, РЗОК и доброволни здравно- осигурителни каси;
  • анализатори и консултанти на здравната политика в областта на здравните грижи на различни равнища в правителствения и неправителствен сектор;
  • консултанти по специфични проблеми в областта на здравните грижи;
  • помощник-ръководители по програми за контрол на нозокомиалните инфекции в болничните заведения;
  • преподаватели във факултети и колежи към университетите, провеждащи обучение по здравни специалности;

 

 

Посочената професионална компетентност ще позволи на магистъра по здравни грижи да продължи своето образование  чрез:

  • придобиване на специализация, съгласно  НАРЕДБА № 1 от 22.01.2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването Издадена от министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 7 от 27.01.2015 г.
  • придобиване на  научно и  образователна степен „доктор" „Управление на здравните грижи" към Факултети по обществено здраве.

     

    Квалификационната характеристика е приета и утвърдена на АС с Протокол № 2/ 18.02.2020 год.